Dermatoloji Nedir?

Dermatoloji Nedir ?

Bu yazımızda dermatoloji nedir sorusunu yanıtlayacağız.

Dermatoloji cilt hastalıkları ile ilgilenen bilim dalıdır. Bu bilim dalı ile uğraşan kişilere ise dermatolog denir, günümüzde dermatologlar sadece cilt hastalıklarını tedavi etmez bunun yanında güzellik, gençleşme bakım uygulamaları yapar ayrıca aç, tırnak, ağız ve genital bölge mukozasının hastalıklarını tedavi eder.

Derimiz en geniş organımızdır çoğu insan derinin organ olduğunu bilmez ancak vücudumuzda zırh görevi gören bir organdır. Cildimizde ki herhangi bir rahatsızlık bizleri diğer hastalıklara göre daha fazla endişe haline sokmaktadır. Bu yüzden dermatoloji diğer alanlara göre talepten dolayı daha hızlı gelişmektedir dermatoloji günümüzde kozmetik için kullanıldığı için dermokozmetik adında yeni bir dal gelişmiştir bu alanda kadınların ve erkeklerin cildi daha genç görünüm kazanması için çalışmalar uygulanır.

Dermokozmetik Uygulamalar

Fraksiyonel lazer

Lazer ışınları ile cilt yenileme hedeflenen gençleşme uygulamasıdır. Franksiyonel lazer ‘in Kozmetik etkisi yüksek ve yan etkisi az olması sebebi ile günümüzde Dermokozmetik uygulamaları arasında en fazla tercih edilenler arasındadır.

Franksiyonel lazer ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak için  Franksiyonel lazer   sayfasını ziyaret ediniz.

Prp Uygulaması

Prp kendi kanı ile kişiyi tedavi etmek, cildini ve uygulanan bölgeyi gençleştirme olarak tanımlanabilir, yan etki ve alerji durumu yaşanma riski yoktur, doğal genç görünüm ve cilt bakımı uygulamaları arasında en çok tercih dermatoloji uygulamasıdır.

PRP ile ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olabilmek için Prp Tedavisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Leke Tedavisi

Cilt lekeleri yüz bölgesinde oluşabileceği gibi tüm vücutta da oluşabilir cildimizde ki renk pigmentleri’nin çeşitli nedenler etkisiyle artış gösterince cilt lekeleri oluşur bu günümüzde bu lekelere lazer ile müdahele ederek renk seviyesinin normal renge dönmesi hedeflenmektedir. bu uygulamaya lazerle leke tedavisi adı verilmektedir.

Kimyasal Peeleng

Kimyasal peeling çeşitli organik meyvelerden elde edilen kimyasal solüsyonların cildin üst tabakasına uygulanması yöntemiyle ciltte soyulma oluşturan bir tedavi yöntemidir. Bu dermatoloji uygulamasında cildin soyularak yeni ve taze cildin ortaya çıkması hedeflenir. Kimyasal peeling yan etkileri;  kızarıklık, cilt renginde açılma, koyulaşma şeklinde sıralana bilir

İple Yüz Germe

Cilt altına uygulanan Polidiaxanon ve Poliaktik Asit metaryelinden oluşan ipler ile cildin sarkan kısımlarının daha dik ve gergin olması sağlanır. azalmış olan kolajen ve elastin liflerin yerini almaktadır.  Bu yöntem ile cilde eski gençliği ve elastikiyeti kazandırılmaktadır.  İple yüz germe ağrılı bir işlem olduğu düşünüldüğü için fazla tercih edilmez ancak uyuşturucu iğneler ve kremler ile bu dermatolojik uygulamanın ağrısı en aza indirilir.

İple yüz germe ile ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olabilmek için İple yüz germe  sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Lazerle Yara İzi Silme

Bilindiği üzere deride cerrahi ve fiziki travmalar ve akne gibi hastalıklardan sonra tıp dilinde skar denilen kalıcı iz bırakma şansı yüksektir. Aslında oluşan bu doku vücudun kendini onarma sürecinde oluşmaktadır. Oluşan bağ dokunun ( skar dokusu = iz dokusu ) miktarı ve tipi kişinin genetik özelliklerine bağlı olarak değişir ve ömür boyu kalıcıdır. Dolayısıyla izi azaltma işlemlerinin sonunda asla normal cilt görüntüsünün elde edilmeyeceği bilinmelidir.

Lazerle Yara İzi Silme ile ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olabilmek için Lazerle Yara İzi Silme  sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon vücudu tüyler ve kıllardan arındımayı hedefleyen bir dermatoloji uygulamasıdır. Günümüzde ağda, jilet gibi gelenekselleşmiş yöntemlerden sonra en fazla tercih oranı olan uygulamadır, klinik ortamında kişiye uygun lazer ışını seçilerek uygulanmaktadır. Uygulamayı yapan veya kontrol eden bir dermatolog mutlaka bulunmaktadır.  Lazer epilasyon dermatoloji uygulamasıdır .

Konu ile alakalı ayrıntılı bilgi almak isterseniz Lazer Epilasyon yazımızı okuyabilirsiniz.

Lazerle Damar Silme

Damar lekeleri bir çoğumuzun sorunudur zaman ve vücudun yaşlanması ile birlikte cildimizin her tarafından çıkan bu damar lekeleri toplar damarların kanı kalbe taşıyamaması sonucu damarlarda birikerek damar lekesi görüntüsü olacaktır. Lazerle damar silme uygulaması ile bu sorundan günümüzde rahat bir şekilde kurtulabileceksiniz.

Konu ile alakalı ayrıntılı bilgi almak isterseniz Lazerle damar silme yazımızı okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.