Fraksiyonel Lazer

Fraksiyonel Lazer

Günümüzde geçirdiğiniz akne izleri, yaşlanmaya eşlik eden kırışıklıklar ve güzelliğinize gölge düşüren koyu lekeleri tedavi edebilecek yeni bir yöntem var. 2003 yılından kullanılan Fraksiyonel lazer mikroskopik tedavi bölgeleri (MTB) isimlendirilen sütunlar şeklinde çevre dokuya hasar vermeksizin derinin belirli derinliğine nüfuz ederek çok sayıda mikro delikler oluşturma yöntemidir. Hasar görmeyen sütnlardaki hücreler bariyer oluşturup yara iyileşme prosesini hızlandırarak tedavi imkanı sağlanır.

Tüm cilt tipleri üzerinde uygulanabilen Fraksiyonel lazer yöntemiyle kırışıklıklar , akne izleri, travmaya bağlı gelişen izler, güneş hasarı sonucunda ortaya çıkan sorunlar,gözeneklerin küçültülmesi ,göz çevresi kırışıklıklar ve koyulaşmalar, çiller ,yüz ve boyunda deri sarkması gibi sorunlar tedavi edilir.

Tedavi süresinde ne beklemeliyim?

Hastaların çoğu tedavi sürecini tolere edebiliyor ancak yanma ve karıncalanma hissi hafif de olsa hastayı rahatsız edebilir. Fraksiyonel lazer öncesi derinize sürülecek anestezik kremler herhangi bir ağrı veya rahatsızlığı azaltmak için uygulanabilir aynı zamanda soğutma sistemleriyle deriniz acı ve karıncalanmayı daha az hissedecektir. Genellikle, bu uygulama 30-45 dakika sürebiliyor.

Fraksiyonel lazerin etkileri ne zaman kendini gösterir ?

Uygulanan 1.seansından 2 hafta sonra deri daha açık ve şeffaf görünümde olacak ve güneşten iyi korunarak her seans(ayda bir) sonrası cilt istediğimiz hedefe yaklaşacaktır. Akne izleri ve atrofik skarlar için 4 seans sonra izlerin derinliğinde ortalama yüzde 60’lık (izin derinliğine bağlı yüzde 40-80’lık bir iyileşme ) bir iyileşme görünecektir. Kırışık ve sarkmış derinin sıkılaşması için kullanılan Fraksiyonel lazer tedavisinin etkilerini ilk seanstan 3-4 ay sonra yanı 3. Seanstan sonra görüyoruz .Bunun nedeni kollagen üretiminin geç başlanmasıdır. Ancak bu tedavinin kalıcılığı daha uzun sürecek ve ortalama 2 yıllık bir tedaviden bahsedebiliriz. Bunun yanında Fraksiyonel lazer ile uygulanan Radiyo Frekans seansları kırışıklık üzerindeki etkiyi daha da güçlendirecektir.

Tedavi sürecinde akne veya kırışıklık için kullanılan rutin kremler uygulayabilir mi ?

Evet Fraksiyonel lazer uygulama seansından 1 hafta sonra hasta kremler ve losyonlarını kullanabilir.

Fraksiyonel lazer göz çevresi kırışıklığı ve koyuluğu için faydalı mı ?

Göz çevresinde ödem varsa veya üst göz kapağında düşüklük varsa bu lazerin fazla bir etkisi olmaz ancak alt göz kapağındaki hafif- orta ödem, koyulaşma ve kırışıklık tedavisi için Fraksiyonel lazer çok etkilidir.

Fraksiyonel Lazeri alın çizgileri tedavi edilir mi ?

Bu çizgilerin tedavisinde Fraksiyonel lazerin fazla etkisi yok çünkü bu kırışıklıkların asıl sebebi deri altındaki kasların çalışmasıdır. Bu dinamik çizgileri Botoks enjeksiyonu ile yok edebilirsiniz.

Fakrsiyonel lazer ile benler ve çiller tedavi edilir mi ?

Fraksiyonel lazer benleri yok etmekte kullanımı ve etkisi yok ancak güneşe maruz kalmakla artan çiller ve gözeneklerin yok edilmesinde önemli bir tedavi seçeneğidir.
Derin izlerde daha iyi bir etki almak için lazer tedavisi kürünü tekrarlamak doğru mu ?
Evet derin izlerde seansları tekrarlamak daha iyi bir etkiye ve görüntüye sahip olmamızı sağlayacaktır ancak 4 seans tedaviden sonra deriye 6-12 aylık bir dinlenme süresi verilir veya her 3-4 ayda bir seans tekrar edilir.

Fraksiyonel Lazer uygulamalarının yan etkileri var mı ?

Koyu cilt tiplerine sahip kişilerde fraksiyonel lazerlerin post enflamatuvar hiperpigmentasyon ( koyulaşma) geliştireceği için dermatoloji uzmanı tarafından değerlendirilip cildin bu uygulamaya hazırlanması gerekmektedir. Kişide uçuk hikayesi varsa uygulamadan sonra birkaç gün antiviral preparatların kullanımı şarttır. Mikrobiyal enfeksiyonlar konusu da çok önemli olup kişinin hijyene dikkat etmesi gerekiyor. Derin uygulamalarda hekim öngörüyorsa enfeksiyonu önlemek için antibiyotik ve uçuk enfeksiyonunu önlemek için antiviral ilaçlar kullanılabilir.

Fraksiyonel Lazer sonrası

Fraksiyonel lazer uygulama seansı sonrası hasta her zamanki faaliyetlerine dönebilir ancak ilk hafta deride kızarıklık ve hafif şiş söz konusu olacaktır. Seanstan sonra bir kaç saat veya bir kaç gün süren güneş yanığı hissi olabilir. Soğutma jelleri rahatsızlığı gidermek için uygulanabilir. Uygulama sonrası derideki kızarıklığı kamuflaj etmek için kozmetik preparatlar kullanılabilir. Uygulanan bölgede oluşacak kabuklanmalar 4-7 gün içinde ortadan kalkacak. Bu süre içinde güneşin etkilerini önlemek için güneşten kaçıp yüksek faktörlü güneşten koruyucu kullanması gerekiyor. Optimum sonuçlar için genellikle birden fazla seans (3 ila 5 civarında tedavi 1 ay ara ile) gereklidir. İhtiyacınız olacak tedavilerin tam sayısı hekim tarafından belirlenecektir. Fraksiyonel lazer sonrası cilt durumunda dramatik gelişme genellikle 2-3 ay içinde görülür.

Diğer tüm dermatolojik uygulamalar gibi bu uygulamayı’da profesyonel olarak doktor kontrolünde kliniğimizde değerli müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.