Göz Altı Dolgusu

Dolgu Uygulaması

Yaşamın stresi, yorgunluk ve çevresel faktörler yaş geçtikçe vücudumuz da kırışıklık olarak bizlere geri dönmektedir. Kırışıklıkların yanı sıra birden fazla cilt problemleriyle karşı karşıya gelmekteyiz fakat en yaygın sorunumuz kırışıklıklar ve çizgilerdir. Kırışıklıklarla savaşmak ve daha genç bir görünüme sahip olmak için yıllardır çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Günümüz de ise kırışıklık tedavisinde en etkili ve yaygın dermatoloji uygulamalarının başında dolgu gelmektedir.

Dolgu tedavisi, son yıllarda her on bireyden üçünün tercihidir. Bunun sebebi ise dolgu tedavisinin daha uygun ve kolay olmasıdır. Dolgu uygulamasından sonra tedavi gören bireyler iş ve sosyal yaşamdan uzak kalmamaktadır ve yan etkileri yok denecek kadar azdır.

Dolgu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dolgu malzemeleri şikayetlerin olduğu bölgenin alt derisine uygulanır ve çöküklüğü gidermek amaçlanır kullanılan iğneler oldukça küçüktür. İşlem süresi ortalama yarım saat sürmektedir. Sonuç diğer yöntemlerin aksine hemen belli olur ve uygulama bitiminde daha genç bir görünüme kavuşulur.

İleri Yaşlarda Neden Dolgu Uygulaması Gereksinimi Duyulur?

Cildimizi genç ve parlak gösteren hyaluranik asit maddesi yaşlandıkça azalmaktadır. Bunu takiben dudaklarımız büzülmeye ve dudak çevresinde çizgiler derinleşmeye başlar, yanaklardaki canlılık ve hacim kaybolarak yüz hatları bozulur ve sarkar, çene bölgesinde buruna paralel çizgiler oluşur. Dolgu tedavisinde kullanılan hyaluranik asitle cilde kaybettiği madde geri vermektedir ve %99 oranında başarı sağlanmaktadır.

  • Burundan dudağa doğru uzanan çizgilerde,
  • Dudak üzerindeki mimik çizgilerinin derinleşmesinde,
  • Derin sivilce ve yara izlerinde,
  • Dudak dolgunlaştırmak için,
  • Daha simetrik yüz hatları için,
  • Kaşa şekil vermek için,
  • Burunu kaldırmak için,
  • Yan görünümü en ideal düzeye getirmek,
  • Yüz sarkmalarını yok etmek için dolgu tedavisi tercih edelebilir.

Göz Altı Dolgusu

Göz teması iyi bir iletişim için çok önemlidir ve gözler insanın yaşını hemen belli eden bölgedir. Yaşlılığın ilk belirtileri göz çevresinde başlamaktadır. Zaten eski formunu kaybeden göz çevresi orta yüzün hacim kaybı ile daha belirgin hale gelir. Yaşlandıkça göz çukurları derinleşmekte ve kemiklerin mesafesi acıkmaktadır.  Göz Altı Dolgusu tedavisi ile gözaltlarındaki çukurlar doldurularak daha etkili ve genç bakışlar geri kazandırılır.

Yanak Dolgusu

Elmacık kemikleri yüzümüze ifade veren yapılardır ve gençlik yıllarında oldukça belirgindir zamanla doku kaybı oluşur ve elmacık kemikleri eski netliğini kaybeder. Elmacık kemiklerinin çökmesinin ardından yüzümüz genç ifadeyi kaybeder ve yerini sarkık bir görünüme bırakır. Elmacık kemiğinin üzerinin tekrar doldurulmasıyla beraber yüz yuvarlağımız yeniden oluşur ve daha hacimli yanaklar sayesinde genç görünüm sağlanır.

Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu sadece kırışıklık ya da daha genç bir görünüm için değil ince olan dudaklarınıza hacim kazandırmak için uygulanabilir. Bu sayede dudak hatları belirginleşir ve daha orantılı bir dudağa sahip olabilirsiniz. Ayrıca yaşla beraber tüm yüzümüzde olduğu gibi dudaklarımızda da çizgiler oluşur ve dudaklar eski dolgunluğunu kaybeder. Yüze tekrar simetrisini kazandırmak ya da daha dolgun dudaklara sahip olmak için dolgu tedavisi en geçerli yöntemlerdendir.

Çene Dolgusu

Dolgu da asıl olan bölgeleri ayrı ayrı değil bütün yüze orantılı bir şekilde uygulamak ve estetik görünüme kavuşmaktır. Çene ucuna uygulanan dolgu günümüzde estetiğe yeni bir soluk getirmiştir. Yan görünüşünden rahatsız olan (küçük çene ucuna sahip) olan hastalar bu yönteme çok rağbet göstermektedir. Çenenin simetrisi sonucu burun daha küçük görünür ve daha düzgün yüz hatlarına ulaşılır. Yarım saatten daha kısa sürede çeneye uygulanan dolgu tedavisi sayesinde mükemmel görüntüler daha ulaşılır.

Dolgu Uygulamasının Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mıdır?

Çok nadir olmakla beraber eğer alerjik bir bünyeniz varsa alerji problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz fakat sıkıntı yaşamamak için operasyondan önce gerekli testler yapılmaktadır ve risk en aza indirilmektedir. Ayrıca kısa süreli kızarıklık ve şişlik oluşma ihtimali vardır.

Dolgu Uygulamasının Ömrü Ne Kadardır?

Dolgu tedavisi hyaluranik asit yoğunluğuna göre 4-20 ay kadar kalıcı etki sağlar. Kullanılan maddeler insan bünyesine tamamen uyumlu olduğu için zamanla kendiliğinden eriyip yok olacaktır.

Dolgu Uygulaması Acı Verir Mi?

Dolgu uygulaması cerrahi operasyon gerektirmeyen bir tedavidir. Eğer gerekirse lokal olarak uyuşturan kremler, buz kompleksi ya da sinir uyuşturma tekniği uygulanabilir. Dolgu tedavisinde kullanılan iğneler çok ince milimetrik iğnelerdir. Dolgu uygulaması en az 15 en fazla 45 dakika sürmektedir. Dolgu uygulamasının en büyük avantajı ise tedavi gören birey günlük aktivitelerine ya da iş hayatına kaldığı yerden devam edebilir. İşlem sonrasında çok hafif kızarıklık veya şişlik olsa bile bu durum 3-7 günde geçmektedir.

Dolgu Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doktor tercihi ve yaptırılan yerin güvenilir olması çok önemlidir günümüzde bu tarz işlemleri sertifikasız güzellik merkezleri bile merdiven altından yapmaktadır ve sonuçlar hüsran olabilir. Dolguya gerçekten ihtiyacınız var mı ve hangi bölgelere dolgu yaptırmak gerekir gibi konuları doktorunuza danışmalı ve tek başınıza karar vermemelisiniz. Doğru biçimde ve işinin uzmanı kişiler tarafından uygulanan dolgu tedavisi gayet doğal durmaktadır. Kullanılan dolgu malzemeleri ise kaliteli olmalıdır. Tamamen suni bir görünüm yaratılmamalıdır ve cildin kaybolan simetrisini geri kazandırmak yaşlanma etkilerini en aza indirmek ilk tercih olmalıdır. Dolgu uygulamasından önceki bir hafta boyunca kan inceltici ilaçlar, balık yağı içeren besinler ya da haplar ve E vitamininden uzak durmalısınız çünkü incelmiş kan; morarmaya ya da kanamaya neden olabilir. Ayrıca yanlış bilinenin aksine, dolgu yaptırmayı bıraktığınız anda dudaklarınız ya da istediğiniz bölgeniz zamanla eski haline döner ve bu durum önceden olamayan kırışıklıkların ya da sarkmaların olmasına neden olmaz.

Dolgu Yönteminde Tamamen Kalıcılık Sağlanabilir Mi?

Birçok insan daha genç bir görünüme yeniden ulaştıktan sonra bunun kalıcı olmasını istemektedir. Dolgu yaptıran hastalarda ihtiyaçlara göre değişiklik görülür. Mesela, bir hastaya sadece dudak ve dolgu işlemi yeterli gelirken; diğer hastaya yüz germe ya da yağ enjeksiyonu gerekli olabilir. Burada önemli olan nokta hastanın isteklerinden ziyade ihtiyaçlarına öncelik verilmelidir. Çok nadir işlemler dışında yaşlılık belirtilerini kalıcı süre ile yok etmek imkansız denecek kadar zordur çünkü kullanılan madde ciltte zamanla erimektedir. Ve bu erime aslında kullanılan maddenin sentetik olmadığının ve zararsız olduğunun kanıtıdır.

Dolgu Maddeleriyle Yüz Şekli Değiştirilebilir Mi?

Dolgu tedavisinin ilk amacı kırışıklıkları tedavi etmektir. Fakat gelişen teknoloji ve malzemeler ile artık asimetrik ya da kusurlu yüz şekli bile düzeltilebiliyor. Ameliyatsız ve risksiz bir yöntem olması nedeniyle de yüz hatlarından şikayetçi olan insanlar tek seans da istedikleri görünüme sahip olabiliyorlar. Dolgu uygulaması bu nedenle günümüzde ameliyatsız estetik olarak da anılıyor.

Dolgu Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dolgu tedavisinden sonraki ilk iki gün ağır sporlardan kaçınmak gerekir. Sırt üstü yatmak en uygun görülen yatış pozisyonudur. Özellikle ilk 7 gün aşırı sıcak ya da aşırı soğuk duş almak sakıncalı olabilir. Yüze hafif ve daireler şeklinde masaj yapmak faydalı olabilir. İşlem sonrasında aralıklarla işlem bölgelerine buz uygulamak tedavi yapan hekimler tarafından önerilir.

Daha önce ele aldığımız dermatoloji ile alakalı yazıları okumanızı öneriyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.