Gözeneklerimiz

Saç folikülerinin çevresinde bulunan yağ bezeleri salgıladıkları yağı gözenek adı verdiğimiz kanallar yardımıyla derinin yüzeyine ulaştırıp cildimize parlaklık verirler. Gözeneklerin ağız genişliği yağ bezelerinin büyüklüğü ve kıl kökünün çapıyla doğrudan orantılıdır. Gözenekler çapı ve ağız genişliğine göre 3 gruba ayrılabilirler.

İnce tüylerin ve çevrelerinde küçük yağ bezelerinin bulunduğu birinci grubun gözenekleri de çok küçüktür .İster istemez bu bölgelerdeki deri de yağlı olmayıp normal görünümdedir. Bu kişilerde derideki gözenekler gözle görünmez durumda ve kişinin herhangi bir şikayeti yoktur.

İkinci grupta yağ bezeleri büyük, aktif ve fonksiyonel olup kanaldaki kılın da çapı kalındır , dolayısıyla yüzde özellikle alın, yanaklar ,burun üstü, çene , göğüs ve sırtta daha geniş çaplı gözenekleri görüyoruz . Bu gözenekleri kılsız bölgelerde bile görmeniz mümkündür. Saçları kaybeden erkeklerde bile kılsız bölgede gözenekleri rahatlıkla görebilirsiniz.Kadınlarda ise bu gözenekler yüzün her yerinde ve özellikle 1/3’lük orta kısmında net bir şekilde görünür.

Üçüncü grupta yer alan gözenekler saçlı derideki içlerinden kalın kılların çıktığı kanalların ağzını oluştururlar.Bu gözeneklerin altındaki yağ bezeleri daha aktif ve daha büyükler .Saçlı deri,alın,yanaklar ,burun ve çenede bulunan gözeneklerin sayısı her cm2’de 400-900 adettir ama vücudun başka yerlerinde bu sayı 100 gözeneğin altına düşebilir.

Ter bezlerinin sayıları tüm vücudumuzun derisinde ortala 1.600000-4000000 adet olup ürettikleri teri çok küçük kanal ve gözenekler ile deri yüzeyine ulaştırıp termoregulator rollerini oynuyorlar.Bu bezeler dudaklar ve dış kulağın kanalında bulunmayıp doğumdan itibaren aktifler.

Hormon bozukluğu bu gözeneklerin genişliğine neden olabilir mi ?

Yeni doğanlarda sebase yağ bezelerinin büyük ve fonksiyonel olması nedeniyle gözeneklerin ağız genişliği büyüktür ancak 6 aylıktan sonra emzirmek yoluyla anne sütünden bebeğe ulaşan erkek hormonları azalmaya başlar ve sonucunda bu gözenekler de yağ bezlerinin küçülmesiyle daralır. Ergenlikle beraber erkek hormonlarında artış, yağ bezelerini büyütüp kanal ağızları yanı gözenekleri genişletebilir. Kısacası erkek hormonları aktif ve fonksiyonel olduğu müddetçe bu gözenekleri derimizde göreceğiz.

Güneşten koruyucular veya kozmetik ürünlerin kullanımı göenekleri genişletir mi ?

Ciltlerinde açık ve geniş gözeneklere sahip olan kişiler yağsız güneşten koruyucular kullanmaları gerekiyor. Kozmetik ürünlerin gözenekler üzerinde negatif etkisi yok. Gözenekleri geçici kapatmak için kapatıcı kremler veya fondatenler kullanılabilir.

Gözeneklerin çapları küçülebilir mi?

Bu gözeneklerin çapı yanı ağız genişliği genetik yapıya bağlı olarak düzenleniyor. Buna göre de kapanmaları bazen enfeksiyonlara neden olabilen küçük ve büyük kistlerin oluşumu ile birlikte olur. Gözeneklerin küçülmesinde günümüzde kullanılan en iyi yöntem Fraksiyonel lazer tedavisidir.

Gözenekleri küçültmek için tonikler veya çeşitli kozmetik ürünler yararlı mı?

Gözenekleri küçültmek için öneriler tonerlerin görevi cildi temizlemektir ve gözeneklerin küçültmesinde herhangi bir fonksiyonu yoktur. Gözenekleri küçültmek için lokal olarak A vitamini içeren ürünler glikolik asit ve salisilik asit içeren soyucular dermatologların muayenelerinde kullanılan özel kimyasal etkili soyucu doldurucu peeling ajanları kullanılabilir. Bu ürünlerin etki mekanizması; ciltte keratinosit hücrelerinin oluşumunu engellemek , gözenek derinliğini azaltıp kolajen yapımını uyararak gözeneklerin daralmasını ve çaplarının küçülmesi üzerine çalışır. Bunun yanında kremlerin etkisiz kaldığı vakalar için lazer terapi yöntemleri işe yarayabilir.Bu gözenekleri küçültmek için kullanılan tek yöntem fraksiyonel lazer tedavisidir.

Lazer ile tedavi ne kadar zaman alır ve iyileşme oranı ne kadardır?

Gözeneklerin tedavisinde kullanılan Fraksiyonel lazer tedavisi 6 seans olarak yapılır ve elde edilen iyileşme oranı %50-60 civarındadır.