İple Yüz Germenin Yan Etkileri

İple Yüz Germe

İple yüz germe günümüzde ameliyatsız yüz germe uygulamalarının en popülerlerindendir. cilde uygulanan organik iplerin cildi germesi ve öncesine göre daha gergin genç ve parlak görmesini hedefleyen uygulamadır. İple yüz germe Ankara ‘da Dermatoloji kliniği bulunan uzman doktor Armin Müştak tarafından sertifikalı bir hizmeti sunulmaktadır.

İple yüz germe’nin yan etkileri varmıdır ?

İple yüz germe yöntemi nin yan etkisi oldukça azdır. Uygulama sonrası hafif bir ağrı, bazen birkaç gün sürebilen ödem ve çok nadir  ufak morluklar görülebilir. Özellikle hijyene korumaya özen göstermeyen kişilerde enfeksiyon meydana gelebilir. Uzman kişiler tarafından yapılmadığı takdirde uygulama hataları sonucu damar ve sinir hasarları, ciltte çukurlar, asimetri sorunu gibi yan etkiler  oluşabilir.

Yüz Germede Kullanılan İplikler tek çeşit midir ve uygulama ağrılı mıdır ?

İple yüz germede kullanılan iplerin ve iğnelerin uzunluları 23mm ve 90 mm arasında değişim gösterir. Yüzün şekline ve uygulama alanına göre iplik çeşidi belirlenir. Mesela; boyun bölgesine kalın ipler kullanılırken göz  altına kısa iplikler tercih edilir. Uygulama öncesi kişilerin ağrı duymaması için anestezik kremler veya iğneler ve buz uygulaması yapılır. Bu nedenle uygulama sırasında ağrı oldukça azdır.

İplerle yüz germe tedavisi kalıcı mıdır ?

İple yüz germe işlemi yüz bölgesinde ortalama 12 ila 60 ay kalıcılığını korumaktadır. Alın ve boyun gibi hareketin fazla olduğu bölgelerde ise  eskiye dönme olasılığı fazla olduğu için bu bu alanların  botoks ve diğer yöntemlerle desteklenmesi gerekir.

Uygulama süresi ne kadardır?

İple yüz germe uygulama işlemi süresi tüm yüz için 30 ila 45 dk arasında değişmektedir. Hafta sonu veya  öğle tatilinde bile bu işlem tercih edilebilmektedir.

İple yüz germe işlemi sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir?

İple yüz germe işlemi sonrası günlük aktivitelere hemen dönülebilmektedir.İşlem sonrası yüz yıkama  ertesi gün yapılır ve ilk 7-10 gün abartılı mimiklerin yapılmaması ağzın çok geniş açılmaması ve sert yiyeceklerden kaçınılması istenir.ilk 12 saat kozmetik ürünleri kullanılmaz.Solaryum ve güneşe maruz kalmaktan 2 hafta korunmak gerekir. Yüzün ovuşturulmasından (masaj, peeling ve lazer epilasyon) ve yüz üstü yatmaktan kaçınılmalıdır. Yüze fazla baskı yapılmaması yine önemli noktalardandır..  İşlemin ardından ilk birkaç gün içerisinde bazı şişlik, kızarıklık veya morluklar olması doğal olarak karşılanmaktadır. Bunları azaltmak için buz kompresi uygulanabilir. Herhangi bir ağrı hissedildiği takdirde ağrı kesiciler kullanılabilmektedir. İşlemin sonrasındaki ilk günlerde  başın özellikle uyurken bir kaç yastık desteği ile yüksekte tutulması şişlikleri (ödemi) azaltmaya yardımcı olur. Herhangi bir enfeksiyonu önlemek için 5-7 gün süre ile ağızdan ve sürme antibiyotik tedavisi verilmektedir.

Bu işlem kimlere uygulanamaz?

Otoimmün hastalığı, sistemik hastalığı, hemofili gibi kanama yatkınlığı olan kişilerde, kanser hastaları, uygulama alanında deri enfeksiyonu yada inflamasyonu olanlarda, keloid ve sikatris (bozuk doku iyileşmeleri) riski taşıyanlarda, ateşli hastalıklarda, özellikle gebelik ve emzirme döenemlerinde uygulanmamaktadır.

Daha önce ele aldığımız Kalıcı Makyaj Ne Demektir ? yazısını okumanızı öneriyoruz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.