Kalıcı Makyaj Ne Demektir ?

KALICI MAKYAJ NE DEMEKTİR?

Yazımızı okumadan önce şunu hatırlatmak isteriz ki Kalıcı Makyaj bir dermatoloji uygulamasıdır ve kesinlikle dermatologlar tarafından uygulanmalıdır.
Doğal ve mineral renklerin tek kullanımlık iğne ile deri yüzenin alt tabakasına aşılanma işlemine Mikro Pigment yani kalıcı makyaj denilmektedir. Bitkisel boya kökleriyle katkı ve koku maddesi içermeden hazırlanır. Yüz ve vücut kullanımı için uygundur. Uzun yıllar ciltte kalan ve oldukça doğal bir görünüme sahip olan kalıcı makyaj ile kaş, göz çizgisi belirginleştirilebilir ayrıca ufak kusurlar kapatılabilir. Böylece bakımlı ve genç bir görünüm kazanılabileceğiniz gibi makyaj yapmak için ayna karşısında saatlerinizi ayırmaya gerek duymayacaksınız.

KALICI MAKYAJ NASIL UYGULANIR?

Kişilerin agrı hissi yada herhangi bir rahatsızlık duymamaları için uygulama öncesi bölgeye anestezik yağlar yada kremler sürülmektedir. Genellikle kalıcı makyaj uygulama anı hafif bir batma hissi olarak ifade edilir.Kalıcı Makyaj Uygulama süresi ortalama 2 ile 3 saat arası değişmektedir.Bu süreyi kişinin hassasiyeti, cilt nemi, ve cildin genel durumu değiştirebilmektedir. Uygulamanın kalıcılığının süresi bazı konulara dikkat edilmesiyle bağlantılıdır. Cildin güneşe fazla maruz kalması, solaryum seansları, cildin fazla kuru olması kalıcılığı olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir. Güneş gözlüğü takmak ,uv ışınlarına karşı koruma faktörlü krem kullanmak, dudaklara koruyucu sürmek gibi bazı önlemler makyajın kalıcılığını artırmaktadır.

KALICI MAKYAJ SAĞLIKLI MIDIR?

Kalıcı Makyaj Uygulamalarında hijyene oldukça önem verilmektedir. Kullanılan malzemenin tek kullanımlık steril malzemeler olması gerekir. Böylece ortamdan herhangi bir hastalık bulaşmaz. Ayrıca kullanılan pigmentlerin (renklerin) tümü bitkisel içerikli kök boyası olmalıdır.

KALICI MAKYAJ UYGULAMA BÖLGELERİ

KAŞ UYGULAMASI
Uygulama öncesi kaşlara yumuşak uçlu bir kalem ile çizim yapılır ve simetrisi kontrol edilir.
Bilinmesi gerekir ki;
Kaş yapıları farklı olduğundan sağ ve sol kaş arasında %100 simetri sağlanamaz.
Uygulamada kişinin kendi sahip oldu kaşları da bırakmak oldukça doğal bir görünüm verecektir. Kaş tamamen alındığında yapılacak uygulama doğallıktan uzaklaşacağı için kişiler sonuçtan mutluluk duymayabilir.
Kişinin kendi saç ve kaş, kirpik rengine uygun renk seçimi de oldukça önemlidir.

GÖZ UYGULAMASI (EYE-LİNER)
Uygulaması oldukça kolaydır ve acısızdır. Genellikle siyah renkle uygulanır.

DUDAK MAKYAJ UYGULAMASI
Dudaklara uygulanan kalıcı makyaj ile doğal ve daha belirgin bir dudak çevresi oluşturulur. Böylece dudaklar daha dolgun ve daha gösterişli bir hal alır. Dudak makyajı doğuştan olan biçimsiz görünüşü de düzeltmek amacıyla tercih edilmektedir.

KALICI MAKYAJ KİMLERE YAPILMAZ?
Hemofili hastalarına
Şeker hastalarına
Hamilelere
Kanser hastalarına(doktorlarına danışmalıdırlar)
Tansiyon ve kalp hastalarına
Açık yara üzerine yapılmaz.

KALICI MAKYAJIN ETKİLERİ

 • Uzun bir surat şekli daha oval gösterebilir.
 • Yuvarlak bir surat şekli dar gösterebilir.
 • Bitişik gözler daha ayrık gösterebilir.
 • Ayrık gözler daha yakın gösterebilir.
 • Şekilli gözler vurgu verebilir.
 • Seyrelmiş kaşları oldukça gür gösterir.
 • Bozuk kaş şekli kaş yayı vurgulanarak güzelleştirilir.
 • Tıbbi bir nedenle kaşı dökülenlere yeni kaş yapılabilir.
 • Düzensiz dudak çevresini düzeltebilir.
 • Dolgun dudaklar sağlayabilir.
 • Yara izleri gizlenebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.