Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling, bir veya birkaç kimyasal ajanın deriye uygulanması ile deride çeşitli derinliklerde kontrollü hasar oluşturulması ve sağlıklı bir derinin ortaya çıkmasını hedefleyen uygulama yöntemidir. Kimyasal peeling te amaç, deri tabakalarında istenilen derinliğe kadar hasar oluşturmak ve rejenerasyon sırasında yara iyileşmesinin avantajlarından yararlanarak çeşitli lezyonların tedavisini sağlamaktır.

Kimyasal peeling deriyi canlandırmak, gençleştirmek, sivilce ve izlerini, ciltte istenmeyen lekeleri gidermek, görünüşünü iyileştirmek için cildin yüzeyel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan bazı solüsyonların uygulamasıdır. Peeling uygulaması cildin yıpranmış, tazeliğini ve parlaklığını kaybetmiş üst tabakasının soyulmasını ve dökülmesini sağlayarak ve derinin daha alt tabakalarında yeniden bir yapılanma sürecini başlatıp; kollajen sentezlenmesini uyararak daha genç ve sağlıklı homojen bir derinin ortaya çıkmasını sağlanabilir. Kimyasal peeling uygulaması sonucunda cildin üst kısmındaki hasarlı tabaka soyulur, hasar görmemiş canlı tabaka ortaya çıkar.

Kimyasal Peeling Sonrası Nelere Dikkat Edilmedir?

Cilt bölgesi yada uygulanan bölgede ki soyulmalar kesinlikle soyulmamalıdır. Dermatologlar tarafından uygulanan nemlendiri ve özel kremler uygulanabilir. Güneşten kesin olarak bölge korunmalıdır.

Peeling hangi durumlarda uygulanmaz?

Peeling yapılacak yüzeyde yara ve uçuk bulunursa, güneş yanığı ve enfeksiyon varsa, daha önceden o bölgeye soyma işlemi yapılmışsa Kimyasal peeling uygulanmaz.

Kimyasal peeling ile neler tedavi edilebilir?

Cilt kırışıklıkları, güneşe, yaşa bağlı lekeler, karaciğer lekeleri, çil ve çoğu cilt lekeleri kimyasal peeling ile çözüme kavuşabilir. Akne ve sivile lekeleri için en çok tercih edilen uygulamaların başında gelir. Hormonal lekeler ve doğum lekeleri için kesin çözüm sayılabilir.

Neler tedavi edilemez?

Sarkma ve gevşemeler için farklı dermatoloji uygulamaları önerilmektedir. Kimyasal Peeling’in bu konuda etkisi yoktur. Göz kapağı düşüklüğü gidermede etkili değildir. Derin cilt çukurlarında etkisizdir. Dövme silmede etkili değildir.

Kimyasal peeling günümüzün en çok kullanılan leke tedavisi uygulamalarındandır. Uygulama hakkında bilgi alabilmek için hemen iletişime geçebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.