Lazerle leke, ben, çil silme

Deride melanin pigmentinin yoğun olarak biriktiği bölgeler kısaca lekeye neden olur. Güneşin ışınları,yakmayan sıcak maruziyetleri, yaralanmalar, akneler, doğum kontrol ilaçların kullanımı , güneşe karşı deriyi duyarlı yapan ilaç kullanımı, iç hastalıklar ve birçok sebepten dolayı deride koyu lekeler oluşabilir. Cildimiz güneşten korunmak için bile kendi rengini koyulaştırabilir. Bu sebeple koyulaşan cildimizde hassas bölgeler lekeye dönüşebilir. Yaşlılık ortaya çıkan lekelerin nedeni olabilir.

Leke tedavisinde kullanılan tedavi yöntemleri arasında lazer uygulamaları, kimyasal peeling, dermabrazyon, IPL uygulamaları ve cryoterapi gibi tedavide kullanılan yöntemler vardır. Muayenenizde şikayetiniz değerlendirilip tedavi seçeneklerinden sizin için uygun olanına karar verilir.

Bu işlemlerden lazerle leke silme hakkında kısaca şunlar söylenebilir: Lekeli bölgeye yapılan lazer atışı yoğun melanin içeren hücreler tarafından emilirken, normal cilt rengindeki hücreler lazer ışınlarından etkilenmez veya çok az etkilenir.

Lazerle leke tedavisi ağrılı bir tedavimidir?
Çok ağrılı bir yöntem değildir, uygulama esnasında soğuk hava üfleyen cihazlarla işlem konforu arttırabilir. Kişinin ağrı eşiği düşükse lokal anestezi kremleri kullanılabilir.
İşlemden sonra neler beklenmelidir?
Uygulama esnasında işlem yapılan bölgede ısı artışı hissedilir. İşlem bölgesi 24-48 saat arası kızarık kalabilir. Lazer atışı yapılan bölgede cilt renginde açılma veya koyulaşma olabilir bu renk değikliği 2-3 hafta içinde son bulur.
Lazerle hangi lekeler tedavi edilebilir?
Lazerle tedavi edilebilen cilt lekelerine bazı örnekler: Güneş lekeleri, doğum lekeleri, kahverengi yaşlılık lekeleri, çiller, yaralanma sonucu oluşan cilt lekeleri, melasma, bazı benler, şarap lekeleri,mantar enfeksiyonları,temas dermatitleri sonucunda oluşan lekeler. Bu lekelerinde değerlendirilmesi ve muayene sonucuna göre karar verilmesi gerekir. Bazı lekelerin tedavisi uzun sürebilir ama bu durumda dahi seansların sonunda tatmin edici iyileşmeler görülmektedir.
Lazerle leke tedavisinden sonra nelere dikkat edilmeli?
Tedaviden hemen sonra en az 15 gün güneşten kaçınılmalı ve 50 faktör üzeri güneş koruyucular kullanılmalı. Daha sonrada tedavi yapılan bölge her zaman güneş ışığından itinalı şekilde korunmalıdır, çünkü direkt güneş ışığına maruz kalan bölgede lekenin tekrarlama ihtimali olabilir. İşlem yapılan bölge alkolsüz bir temizleyici ile temizlenmeli ve önerilen ilaç veya ürünler kullanılmalı.
Lazerle leke tedavisinde kaç seansta sonuca ulaşılır?
Yaşlılık lekeleri, çiller ve genele yaygın lekelerde ilk seansta büyük oranda iyileşme görülür. Fakat bazı lekeler tedaviye oldukça dirençlidir. Bu durumlarda seans sayıları uzayabilmektedir.