Lazerle Yara İzi Silme

Bilindiği üzere deride cerrahi ve fiziki travmalar ve akne gibi hastalıklardan sonra tıp dilinde skar denilen kalıcı iz bırakma şansı yüksektir. Aslında oluşan bu doku vücudun kendini onarma sürecinde oluşmaktadır. Oluşan bağ dokunun ( skar dokusu = iz dokusu ) miktarı ve tipi kişinin genetik özelliklerine bağlı olarak değişir ve ömür boyu kalıcıdır. Dolayısıyla izi azaltma işlemlerinin sonunda asla normal cilt görüntüsünün elde edilmeyeceği bilinmelidir.

Yara izi gidermede kullanılan yöntemler klasik olarak kimyasal peeling. dermabrazyon ( zımparalama, traşlama ) cerrahi eksizyon ( yeniden kesi oluşturup dikme ) ve son yıllardaki teknolojik gelişmeler neticesinde fraksiyonel lazerler ve Q-switch lazerler olarak sayılabilir.

Hangi izler lazerle silinebilir ?

Ameliyat izleri, herhangi bir kesi sonrasında ciltte kalmış izler, sivilce sonrası ( Akne skarı ) oluşmuş izler ve çukurluklar gibi ciltteki düzensizlikler lazerle silinebilir.

Kaç seans tedavi uygulanır ?

Ortalama 3-6 seans tedavi ile belirgin düzelme sağlanır. Bu düzelmede beklenen izli bölgenin mümkün olduğunca sağlam deriden ayırdedilmemesi olarak tanımlanabilir. Ancak hiçbir zaman normal ( yaralanmamış ) deri gibi gözükmeyecektir. Bu konuda uzman doktorunuz gerekli tedavi planlamasını size açıklayacaktır.

Nasıl uygulanır ?

Fraksiyonel Erbium-Yag Lazer atışları uygulama bölgesi soğuk hava verilerek soğutulurken yapılır. İşlemden sonra kızarıklık ve 3-7 gün süren kabuklanma ve ödem oluşur. Bir sonraki seans 4-6 hafta sonra yapılır.