Egzema Tedavisi

Egzema Tedavisi

Egzema insanların %20’sinde hayatın bir aşamasında görülebilen bir cilt hastalığıdır. Egzema yerine dermatit adı da kullanılabilen bu rahatsızlığın bir çok farklı nedeni ve değişik klinik formu var. Derinin epidermis ve üst dermis katmanlarını etkileyen bu rahatsızlığın akut (ani), kronik (uzun süreli) ve bu iki formun arasında seyir gösteren subakut formu olabilmektedir. Kırımızı bir zeminde su toplayan kabarcıklıklar, şişik ve genellikle kaşıntıyla ilerleyen akut ekzemanın yanında kronik tablo kendisini deride koyulaşma,kalınlaşma ve çatlaklarla gösterir. Stresler egzemayi tetikleyebilir veya alevlendirebilir. Egzemanın önemli formları :

Atopik dermatit

Genellikle çocukluk döneminde başlar, ailesel geçiş olabilir. Genellikle ailede allerjik astım, saman nezlesi ,yün intoleransı ,metal allerjisi ve egzeması olan bireyler vardır.

İrritan kontak dermatit

Su, deterjan, çözücüler,kimyasal maddeler ile temas sonucunda deri tahriş olup bu egzema formu kendini gösterir. Atopik egzemada deri bariyeri zayıf olduğu için kontakt dermatitleri daha çok görebiliyoruz.

Alerjik kontak dermatit

Birçok kişinin rahatlıkla temas edebildiği,kokular,lastikler,metaller,kozmetik ürünler ve koruyucular gibi allerjiye neden olabilen maddelerle temas sonucu deride gelişen kaşıntılı kızarık zeminde su toplayan kabarcıklar ile kendini gösteren rahatsızlıktır. Deriye uygulanan Yama testi ile kişiye dokunan madde tespit edilir.

Seboreik dermatit

Saçlı deri, yüz, göğüs, koltuk altı ve genital bölgede kendini gösterebilen bu rahatsızlığın nedeni olarak Malassezia denen bir mantarın salgıladığı toksik bir maddenin deri üzerinde etkisi sonucunda kızarık zeminde kabuklanmalar meydan gelir

Tedavi seçenekleri

Antihistaminik ilaçlar: Antihistaminik içeren ilaçlar egzema neticesinde ortaya çıkan kaşıntı hissini durdurur.

Steroid içeren local ilaçlar: Doktor kontrolünde 10-15 gün süreyle günde 1-2 defa yüzeysel sürülen steroid veya kortizonlu preparatlar ile hastanın şikayetleri belirgin şekilde gerileyecektir.Farklı bölgelere göre uygulanan bu ilaçları gücü değişme gösterir. Nemlendiriciler: Günlük olarak veya banyolardan sonra uygulanan nemlendiriciler deri bariyerini güçlendir.

Pimecrolimus ve Takrolimus içeren kremler: Yeni nesil antienflamatuar ilaçlarla,özellikle atopik dermatitte iyi sonuçlar elde edilir vey yan etkileri steroidli ilaçlara nazeren daha sınırlıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.