Lazerle Dövme Silme

Lazerle Dövme Silme

Dövme silmek için günümüzde çoğunlukla lazerle tedavisi tercih edilmektedir. Bu tedavide kullanılan lazerler Q-Switch lazerlerdir. Q-Switch lazerlerin özelliği ise ayarlanan enerji miktarını çok kısa sürede verebilmeleridir. Dövme silmede lazer ışığının dalga boyuna göre lazer ışınının etkili olduğu renkler vardır.

Dövmenin rengine uygun dalga boyundaki Q-switch lazerle ile atış yapılır. Dövmenin yapımında kullanılan pigment (boya) parçalanır. Parçalanan boya immün sistemin hücreleri tarafından sindirilip taşınarak vücuttan atılır.

Döve silmede kısa sürede başarılı sonuçlara ulaşmak için dövmenin eski olması, koyu renklerden oluşması, tek renk olması, gibi etkenler süreci olumlu yönde etkiler. Çok renkli dövmeler, açık renkli dövmeler ve metalik pigment kullanılan dövmelerde sonuca ulaşmak için çok fazla sayıda seans yapmak gerekebilir.

Lazerle dövme işleminde sık kullanılan lazerler : Q switch ND YAG lazer 1064 nm (siyah, lacivert renkli dövmeler) Q switch ND YAG 532 nm KTP lazer (kırmızı, mor, turuncu renkli dövmeler) Q switch ruby lazer (siyah, lacivert, yeşil renkli dövmeler) Q switch alexandrite lazer (siyah, lacivert, yeşil renkli dövmeler) Pulsed dye pigment lazer (kırmızı, yeşil, lacivert renkli dövmeler)

Lazerle dövme silme işlemi ağrılı bir işlem midir?
Çok ağrılı bir işlem değildir. Hastanın ağrı eşiği düşükse lokal anestezi kremleri kullanılabilir.
Dövme silme lazerleri her renk dövmeyi silebilir mi?
Siyah, füme, koyu mavi, lacivert, renkli dövmelerde çok daha çabuk sonuca ulaşılmaktadır. Açık renkli dövmeler ve metalik
pigment kullanılan dövmelerde sonuca ulaşmak için daha fazla seans yapmak gerekebilir.
Lazerle dövme silme işlemi kaç seans sürmektedir?
Seans sayısı hakkında tahminde bulunmak çok zordur. Çünkü yapılan dövmenin renkleri, yapılış şekli, dövme mürekkebinin ne kadar derine bırakıldığı, kullanılan boyanın tipi, vb. bir çok faktör seans sayısını etkilemektedir.
Lazerle dövme silme seansları arasında ne kadar süre olmalı? Lazerle dövme silme işlemi iyileşme sürecine bağlı olarak 4-6 hafta aralıklarla yapılmaktadır.
Dövme silme işleminden sonra iz kalır mı?
Dövme silme işleminden sonra yapılan işlemden dolayı o bölgede iz kalmaz. Fakat daha önce dövme yapılırken oluşan iğne izi biraz belirgin hal alabilir.
Dövme silme seans süreleri uzun mudur?
Son yıllarda üretilen makineler çok hızlı makinelerdir, fakat seans süresi dövmenin büyüklüğü ile orantılı olduğu için. Çok büyük dövmelerde seans süreleri uzamaktadır. Örnek vermek gerekirse bir avuç büyüklüğünde bir dövme birkaç dakika sürmekte iken, Tüm sırtı kaplayan bir dövme 1-2 saat sürebilir.
Dövme silme işleminden sonra yan etkiler nelerdir? Lazerle dövme silme işleminden sonra beklenen yan etkiler şöyle sıralanabilir: Ciltte kızarıklık ve kabarmalar 24-48 saat sürebilir. Kabuklanmalar olabilir. Demir ve Titanium Oxide pigmenti içeren boyalarla yapılan dövmelerde renk koyulaşmaları görülebilir.
Lazerle dövme işleminden sonra nelere dikkat edilmeli?
En az 15 gün muhakkak suretle en az 50 SPF güneş koruyucu kullanılmalı.Uygulama sonrası önerilen ilaçlar muhakkak kullanılmalı. İşlem yapılan bölge 2 hafta sıcak su ile yıkanmamalı, sonrasında kese, peeling gibi soyucu işlemler en az 6 hafta kesinlikle yapılmamalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.