Prp Tedavisi 

Prp Tedavisi 

Prp Tedavisi ‘nin İngilizce açılımı ‘’Platalet Rich Plasma’’ yani Türkçe anlamıyla trombositli zengin kan demektir. Tıp tedavisinde çok farklı alanlarda kullanılmakla beraber, doku yenilenmesini sağlamak için estetik dermatoloji de, ortopedi ve diş cerrahisinde, kozmetoloji de sıkça kullanılmaktadır. Estetik dermatoloji ve kozmotolojik uygulamalarda cilt sorunlarının tedavisinde ve cilt gençleştirme amaçlı uygulanır. Ayrıca farklı saç problemlerinde de Prp tedavisine baş vurulabilir. Yaşlılık kırışıklıklarını tedavi etmesi, cilde eski esnekliğini vermesi ve canlılık kazandırmak için Prp tedavisi çok etkili bir yöntemdir. Prp yöntemi ile rahatsızlık duyulan tüm sağlık sorunlarının tedavi edilmesi ve sorunların tamamen çözülmesi amaçlanır.

Platelet Nasıl Elde Edilir ve Uygulanır?

İnsan kanında ortalama 200.000 trombosit bulunur. Bu trombositin kandan ayrıştırılıp elde etmesi sonucu çıkan sıvı trombosit yönünden zengindir ve bu sıvıya Prp adı verilir. Prp tedavisi ise bu Prp maddesinin tedavi gören kişilere farklı yöntemler ile tekrar kazandırılması işlemidir. Tedavi gören kişilerin kanı Prp tedavisi için özel olan tüplere alınır. Santrifüj denilen işlemle trombositli plazma kazanılır. Bu trombosit Prp tedavisi ile istenilen bölgelere tekrar enjekte edilir.

Prp Uygulama Alanları

Prp tedavisi; yüz, boyun, eller, bacaklar, dekolte gibi vücudun ön planda olan bölgelerinde; gençleştirme ve kırışıklıkların giderilmesi amaçlı, deri döküntülerinde dermal dolgu olarak uygulanabilir. Akne skarlarının tedavisinde uygulanır.

Prp tedavisi saç dökülmesi için tedavi gören hastalarda destek amaçlı ya da tek başına var olan saçları güçlendirmek için uygulanabilir. Cilt lekelerinin yok edilmesi ve çatlakları ve izleri silmek için uygulanabilir. Ayrıca kimyasal peeling, lazer ve roller uygulamalarından sonra cildin daha hızlı iyileşmesini desteklemek için uygulanabilir.

Prp Tedavisi ile Estetik Ameliyat Tarih Oluyor

Prp tedavisi ile eski acılı ve ameliyatlı gençleşme yöntemleri geride kalıyor. Ciltte istenmeyen problemler son buluyor; kırışıklıklarından ve cilt rahatsızlıklarından şikayetçi olan insanlar genç ve pürüzsüz bir cilde sahip oluyorlar. Peki bu tedavi acılı mıdır?

Prp Tedavisi Acı Veren Bir Uygulama Mıdır?

Prp tedavisi sırasında maske ve enjeksiyon şeklinde yapılabilir. Enjeksiyon işleminde ise kan alımı yani trombosit kazanımı sürecindeki acıdan daha büyük bir acı hissi duyulmaz. Prp ile mezoterapi tedavisi sırasında kullanılan iğneler mikro iğnelerdir ve derinin yaklaşık 1,5 mm altına yapılır. Eğer gerek duyulursa Prp uygulaması öncesinde lokal anestezik kremler kullanılabilir.

Uygulamanın Herhangi Bir Riski Var Mıdır?

Prp tedavisinde hastanın kendi kanı kullanıldığı için kişiye herhangi bir alerjik reaksiyon olarak geri dönmesi beklenmez ve daha önce gözlenmemiştir. Ancak bu tür tedavilerin hepsinde olduğu gibi Prp tedavisinde de sağlık bakanlığından onaylı güvenilir ve steril bir ortamda yaptırmak gereklidir. Steril olmayan ve cildi steril etmeden önce uygulanan Prp tedavisi kötü sonuçlar doğurabilir ve cilt enfeksiyonlarına neden olabilir.

Kimler Prp Tedavisi Yaptıramaz?

Kanser olanlar ve buna bağlı kemoterapi tedavisi görenler, trombosit sayısı olması gerekenden daha düşük miktarda olanlar, hamile olanlar ve uygulama bölgesinde enfeksiyon olanlara Prp tedavisi uygulanamaz.

Prp Tedavisi Uygulanan Bölge de Ne olur?

Uygulama bölgesine enjekte edilen trombosit sayesinde pıhtılaşma proteinleri uyarılır ve iyileşme süreci başlar. Prp proteinleri aktif duruma getirir. Kök hücreler uyarılır ve yeni doku oluşumu sağlanır.

Prp Uygulaması Kaç Seans Olmalıdır?

Yaklaşık 2 hafta ara ile uygulanan 3-4 seanslık Prp Tedavisi bir kür olarak tanımlanır. Yaşlılık etkilerini ortadan kaldırmak ve genç görünümünüzü devamlı kılmak için 12 ay arayla 1 kür Prp tedavisi  etkili ve yeterli olacaktır.

Prp Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Prp uygulamasının en önemli avantajı tedavi bitiminden itibaren günlük aktivitelerinize ve iş yaşamınıza dilerseniz hemen geri dönebilirsiniz. Eğer Prp tedavisi enjeksiyon formunda yani iğneler ile yapılmışsa uygulama bölgelerinde minik iğne izleri olabilir. Ayrıca cilt enfeksiyonlarını önlemek için uygulama sonrası yaklaşık 24 saat boyunca su değdirilmemelidir.

Prp Tedavisinin Avantajları

Prp Güvenli bir yöntemdir ve alerjik reaksiyonlara kapalıdır çünkü hastanın kendi kanından yapılmaktadır. Prp Tedavisi göz altı bölgesindeki kırışıklıkları rejenere eden en etkili solüsyondur. Prp yöntemi ile hastalık bulaşma riski yoktur. Prp maddesi toksit değildir. Vücuttan alınan trombosit birkaç gün kadar kısa bir süre zarfında vücut tarafından yeniden oluşturulur.

Prp Tedavisi Ankara ayrıntılı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.