PRP Ugulaması

Platelet Rich Plasma-planet yönünden zenginleştirilmiş olup plazma uygulaması diye adlandırılan bu tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir ve dermatolojik bir uygulamadır. bu uygulama kişiye yeni bir cilt gençleştirme yöntemi olarak sık kullanılmaya başlanan bir uygulamadır. uygulama son yıllarda gelişmeye başlamıştır. bu uygulama bir kişiden alınan küçük miktarda kanın özel tüplere konularak santrifüj işlemine tabi tutulduktan sonra kan bileşenlerine ayrıştırılıp elde edilen az miktarda platelet yönünden zengin plazmanın yine aynı kişiye bölgesel olarak uygulanıp enjekte ederek geri verilmesidir. dokularda herhangi bir hasar oluştuğunda kanın pıhtılaşması hücrelerin bu dokuya toplanarak bir onarım süreci başlatır,PRP uygulamasının amacı dokuya kan ulaşımını sağlayığ taşınan dan daha çok fazla pıhtı hücresi verebilmektedir. böylece dokunun onarımı hızlı ve güçlü bir şekilde gerçekleşmiş olur ve daha çabuk sonuçlanır. PRP uygulamasında kullanılan serumdaki plateletlerin sayısı kandakinden 2 ila 4 kat daha fazladır. PRP uygulaması yara iyleşmesindeki etkiye benzer bir şekilde kullanılan yöntem ile cildin yenilenmesinde en etkili ve en doğal biçimde etkisini gösteren bir yöntemdir. PRP uygulaması bir yöntem olmayıp bir tedavi yöntemidir. diş implantlarında,estetik tıp,ortopedi,iyileşmeyen yara tedavisi gibi bir çok alanda uzun süreli olarak kullanılmaktadır.

PRP Uygulama Alanları ve uygulanma Amaçları Nedir?

PRP uygulamasında kişinin kendine ait bir serum elde edilir. elde edilen serumdaki pıhtı hücrelerin ortalama yoğunluğu mililitreküpte bir milyon olarak ölçülmektedir. PRP uygulamasında tüm yara ve doku iyileşmeleri için yenilenme süreçleri başlatan, yaşamsal öneme sahip büyüme etkenleri elde etmek amaçlıdır. PRP uygulamasında elde edilen serumdaki pıhtı hücreleri ve büyüme faktörleri, yeni hücre oluşumu ve hücreler arasındaki maddeyi çoğaltarak cildi daha çok yenilemeye ve derinin altındaki dokulara yayılmaya başlar.
PRP; yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölümlerinde uygulanabilmektedir.
• Cilt gençleştirme
• Deri çöküntülerinin giderilmesinde dermal dolgu olarak
• Akne skarlarında
• Saç dökülmesinde tek başına veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek gibi amaçlarla
• Melazmada (cilt lekelerinde)
• Çatlak ve izlerin tedavisinde
• Kimyasal peeling, lazer ve roller gibi işlemler sonrasında derinin hızla yapılanmasını sağlamak için kullanılmaktadır

Pratikte PRP Uygulaması

uygulamanın yapılacağı kişilerden yaklaşık 10 ml kan alınmaktadır. santrifüj cihazında plateletleri ayrıştırılır. Ayrıştırılan plateletler kitteki tüpün içersinde yoğunlaşıp birikir ve PRP denilen bir kan ürünü ortaya çıkar. Bu ürün (PRP) dolgu veya mezoterapi gibi yollarla deriye uygulanır, deriye daha genç bir etki sağlayan bu uygulama hemen sonrasında parlak ve canlı bir görünümle belirgin bir cild ve daha genç bir hale gelir.

PRP Uygulama Yolu ve Süresi

PRP Uygulamasında mezoterapi veyahutta dolgu yöntemiyle deriye enjekte edilebildiği gibi bir maske yardımıylada yüze veya cilde uygulanabilir. toplam da en fazla 30 dk veya 45 dk arasıda kolay bir şekilde uygulanmaktadır. uygulama sıklığı ike cilde etkisi ve cidlin yenilemede 2 hafta gibi bir süreç şeklinde olur 3 seans şeklinde,saçlı deride ise 2-4 hafta arasında bir 3 seans veya 6 seans olarak uygulanabilir.

PRP Yan Etkileri

PRP uygulaması otolog bir tedavidir. kullanılan plateletler hastanın kendisinden alınır. bu nedenle immunolojikbir reaksiyon veya bulaşıcı bir hastalık riski yoktur. bu nedenle uygulama güvenilir olarak değerlendirilir.

PRP Kimlere Uygulanmamalıdır?

• Trombositopeni, hipofibrinojenemi durumları
• Sepsis durularında
• Antikoagulan tedavi alanlara
• Hamile ve emzirenlere
• Otoimmün hastalıklarda
• Tümör ve metastaz varlığında,uygulanmamalıdır.

PRP Saç Çıkartır mı?

PRP var olmayan bir saç kökü çıkarmaz. dolayısıyla hiç olmayan saç kökü ile yeni saçlar çıkmaz. fakat deri altında var olan saç kökünü güçlendirebilir ve deri üzerine çıkıp saçın veya tüyün uzamasını sağlayabilir. buda saçın çıkmasına zemin hazırlar. ancak saçlar bu şekilde uzar,parlak ve güçlü olmasını,daha geç yıpranmasını ve güçlenmesine olanak sağlar.

PRP Fiyatları Nedir?

PRP’nin fiyatını bir çok etken etkileyebilir bu etkler; PRP’nin hangi problem ile yapılacağı veya hangi bölgeye uygulanacağı yönünde değişir. uygulama bölgesindeki problemleri ve derinlikleri,tedavi içeriği gibi bazı kriterlerden oluşur. bu nedenle PRP’nin fiyatını ve onayı için doktor muayenes gereklidir. buna esas olarak T.C Sağlık Bankanlığı onayıyla ve gözetimiyle yapılması gerekir.bu nedenle sağlık bakanlığı onayı ile iş yapan yerler web sitelerinde belirli bir fiyat sunmamaktadır.

Daha önce ele aldığımız Kalıcı Makyaj Ücretleri yazısını okumanızı öneriyoruz.