Selülit Nedir ?

Selülit Nedir ?

Selülit Nedir ? sorusunu yanıtladık

Selülit tıp dilinde Hidrolipodistrofi adlandırılan hormonal ve dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bir genel dengesizliğin sonucudur . Ergenlik,hamilelik ve premenopozal dönemde hormonal dengesizlikleri, Akdeniz ve Ortadoğu’da kendini daha çok belli eden genetik yatkınlık, anatomik sorunlar,hipotiroidi ve kabızlık gibi rahatsızlıklar, ilaç kullanımları özellikle doğum control hapları ve stres gibi faktörlerin etkisiyle deri altı metabolizmasının cereyan ettiği konnektif dokuda su tutulması, temel maddenin yoğunluk kazanması ve yağ dokusunun birikimiyle ortaya çıkan bir hastalık olarak kabul edilir. Böylelikle konnektif dokuda meydana gelen ödem ve temel maddenin yoğunluğu damarlar üzerinde basınç arttırıp lenf ve kan akışında Staz adı verdiğimiz duraklamaya neden olur . Bu ödem dokuda fibroz ,kimyasal ve fiziksel değişikliğe neden olup balıkçı ağı benzeri bir file oluşturur. Yağ hücrelerini bir file içine alarak hapsolması hiç bir şekilde enerji olarak tüketilmeyen ve fonksiyonu olmayan yağ topluluklarına, yani Selülit oluşturur.

Selülit tedavisinde kullanılacak cihazların ve tedavilerin hepsi temelinde bu sorunları tedavi etmeye yönelik yapılan uygulamalardır. Bölgesel incelme ve zayıflama tedavilerinde kullanılan yöntemler, selülit tedavisinde de etkili sonuçlar almaya yardımcı olurlar.

Selülit
Selülit

Selülit Tedavisi

Selülit tedavisinde kullanılan tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır: Radyo frekans, vakum terapi, kızıl ötesi cihazlar, mezoterapi, karboksiterapi, lipoliz enjeksiyonu, lenf drenaj, ozon sauna, mekanik masaj, el masajı, vb. uygulamalar tek tek veya kombine olarak selülit tedavisinde kullanılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.