Açık Saatler: 10.00 - 19.00 (Pzt- Cmt)

Sorularınız İçin Arayınız 0 (531) 517 51 51

Blog Detayımız

COV 19 Pandemisi ve bazı sorular !?

COV 19 Pandemisi ve bazı sorular !?

Pandemi sürecinde hastaların taleplerinde bir değişiklik oldu mu? En çok hangi uygulamaları gerçekleştirildi?

 

Yaklaşık bir buçuk yıldan beri iyileşmeler ve kötüleşmeler ile seyreden dalgalı Cov-19 Pandemi sürecinde Dermatoloji Klinik olarak büyük tecrübeler yaşadık . Farklı şikayetleri olan ve pandemi nedeniyle hastanelere gitmek istemeyen hastalar özel kliniklere akın etmeye başladılar.Bu zeminde kliniğimizi fiziki olarak bu artan talebe hazır hale getirmeye çalışarak sosyal mesafeye dikkat etmek , tüm yüzeylere püskürtülen dezenfektan maddeler ve  UVC ile kliniği belli saatlerde dezenfekte etmeye çalaışarak daha sağllıklı bir ortam hazırladık .Bu özel dönemde tüm dermatolojik hastalıkların yanında Psoriasis,Lichen ve çeşitli Dermatitler gibi stres ile bağlantılı rahatsızlıkların artışına da şahit olduk ve oluyuruz .Bu süreçde gece artan kaşıntı şikayeti ile seyredenve halk arasında uyuz olarak bilinen skabies hastalığında büyük bir artış yaşandı . Bu hastalığı ortaya çıkaran mikroskopik böcek aynı zamanda birçok tedaviye direnç kazanmakta .

 

Maske ve dezenfektan kullanımıyla birlikte pandemi döneminde yaşadığımız stres de cildimizi olumsuz etkiledi ve yaşlandırdı. Bu yaşlanmayı geciktirmenin ya da cildi gençleştirmenin yolları nelerdir?

Deriye yapılan mezoterapi uygulamaları , deri altına yapılan hiyaluronik ,derinin ihitiyacı olan amino asitler ,vitaminler ve az miktarda botoks kombinasyonu olarak bilinen mezobotoks uygulaması ile deriye relaks ,berrak ,genç ve güzel görünüm kazandırmak bu dönemin en çok talep edilenler arasında …Kliniğimizde çeşitli cihazlar , farklı dalga boylarına sahip lazerler , dolgu enjeksiyonları , iplerle asma teknikleri ve ürünlerin yanında yapılan dermatolojik cilt bakımları pandemi sürecinde uzun süre bu bakımlardan mahrum kalanlar için mükemmel iyileşmeler sunuyor.

 

Aynaya baktığında insan kendini beğenmezse bu negatif duygular mutlaka psikolojisini olumsuz etkileyecektir. Bu anlamda gerçekleştirdiğiniz işlemlerin sosyal ve psikolojik etkileri ile ilgili neler yaşandı?

Embriyolojik olarak deri ve sinir sistemi ektoderm olarak bilinen hücre katmanında köken alıyor ve dolayısıyla bu iki organın yakınlığı ve birbilerini etkilemeleri kabul edilir .Sinir sistemini etkileyen sorunlar ve stresler deriye mutlaka yansımakta…Bu yüzden stresi azaltarak deride iyileşme göreceğiz . Ertelenmiş işleri çözmek , gereksiz sorumluluklar almamak ve onları reddetmek , geçmişteki olumsuzlukları sürekli hatırlamak yerine onlardan ders alıp geleceğe bakmak , spor,dans ,yoga ,pilates ,Tai Chi gibi sizi rahatlatan eylemlerde bulunmak stres yükünüzü azaltıp derinize de mutlaka yanısıyacaktır. Yaşlanma belirtilerini azaltmanın yolları doğru bir yakın değerlendirmek ve derinin ihtiyaçlarına göre beslenme ve bakım tavsiyelerinden geçmektedir. Genç görümesini istediğiniz bir derinin alt yapısını iyileştirmek , onu olumsuz yönde etkileyen faktörlerden arıtmak , stresten uzaklaştırmak ve doğru beslemeden mümkün olmayacak .