Açık Saatler: 10.00 - 19.00 (Pzt- Cmt)

Sorularınız İçin Arayınız 0 (531) 517 51 51

Blog Detayımız

O Dudakları Koru Kızım!

O Dudakları Koru Kızım!

Güneşili günlerde ve yaz günlerinde, muhtemelen güneş kremi ile cildinizi şımartıyorsunuz. Ancak yanmaya meyilli önemli bir alanı unutuyor olabilirsiniz: dudaklar.

Dudaklarınız, özellikle alt dudağınız, dışarıdayken sürekli güneş ışığına maruz kalıyor. Ayrıca dudaklar vücudun diğer bölümlerinden daha incedirler ve daha az melanin içerirler, bu da onları UV ışınlarına karşı daha duyarlı hale getiriyor.

Güneşin etkileri birikicidir ve dolayısıyla güneş hasarları ileri yaşlarda cilt kanserine yakalanma riskini artırabilir. Dudaklarınızı güneşin zararlı ışınlarına karşı korumak için SPF 30 veya daha yüksek bir dudak balsamı kullanmalısınız. 

Bu koruyucaların için Çinko oksit ve titanyum dioksit gibi doğal aktif maddeler hem dudakları nemlendirir hem de güneşin UV ışınlarına karşı fiziksel bir bariyer sağlar. Dudak balsamını dışarı çıkmadan 15-30 dakika önce uygulayın ve sürmeye tekrar tekrar devam edin. Güneş kremi muhtemelen yemek yedikten, içtikten, yüzdükten, ağzınızı ovuşturduktan veya dudaklarınızı yaladıktan sonra silinecektir.

Alt dudağınıza özellikle dikkat edin; yüzden daha fazla çıkıntı yaptığı için yanma olasılığı daha yüksektir.Ayrıca geniş kenarlı bir şapka gibi fiziksel bir bariyer takmanızı öneririm. Gölgede kalmak kesinlikle dudaklarınızı korumaya yardımcı olacaktır,

Güneş hasarını önlemenin en iyi yolu sabah 10.00 ile 14.00 arasında doğrudan güneş ışığından kaçınmaktır. Güneş maruziyeti sonucunda yanan dudakları iyice nemlendirmek, Bol su içmek ,doğru bakımını yapmak 3-5 gün içinde sonuç verecektir.

Dudaklarda güneş sonrası yanık gelişirse, soğuk kompres kullanmak ,hassasiyet ve şişliği hafifletmeye yardımcı olması için iltihap önleyici bir ağrı kesici alın. Antibakteriyel bir krem veya gümüş işçerikli kremler işe yarayacaktır.