Açık Saatler: 10.00 - 19.00 (Pzt- Cmt)

Sorularınız İçin Arayınız 0 (531) 517 51 51

Blog Detayımız

Parlayan Cilt İçin Eski Bir Sır… Kemik Suyu !

Parlayan Cilt İçin Eski Bir Sır… Kemik Suyu !

İnsanların ateş yakmayı öğrendikten sonra muhtemelen içilmeye başlayan kemik suyunun faydaları hakkında bilgilerimiz çok da eski değil. Işıltılı bir cilt için olduğu kadar sağlık için de kemik suyu modern çağımızda çok popüler.

Bu süper sıvı, mineraller, glikozaminoglikanlar ve amino asitler dahil olmak üzere besinler açısından zengindir. Kemik suyunda fosfor, magnezyum, sodyum, kalsiyum ve potasyum mineralleri bulunur. Fosfor sağlıklı kemikler için, magnezyum ise kalp kası dahil tüm hücreler, sinir ve kas fonksiyonları için gereklidir. Sodyum, kalsiyum ve potasyum vücuttaki birçok hücresel süreç ve fonksiyonu etkiliyor .

Keratan sülfat, kondroitin sülfat ve hyaluronik asit yanı Glikozaminoglikanlardan zengin olan kemik suyu saç, cilt, eklemler, kemikler ve tırnaklar için yapı taşı olarak sayılır. Bu bileşikler, ciltte kolajen üretimini, elastikiyetini ve su tutma kabliyetini desteklemeye ve UV hasarına karşı korumaya yardımcı olur. 

 

Kemik suyu, parlak bir cilt için bir sırdır …çünkü jelatin (pişmiş kolajen formu) kolajen bakımından zengindir. Kemik suyu pişip soğuduktan sonra şekillenen Jelatin, 3 temel amino asit Glisin, Prolin ve Glutamin içerir. Glisin iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve DNA sentezini destekler. Prolin, cilt, kan damarları ve eklemlerdeki sağlıklı kolajen için kaynak sayılır. Glutamin, sindirim ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynar, beyin ve kas fonksiyonlarını destekler.

 

Vücudumuzun yıpratıcı oksidan maddeleri ile mücadele eden Glutatyon sistemini yenilemek için Glisin ve Glutamin gereklidir. Bu antioksidan, karaciğer fonksiyonu ve tüm vücuttaki detoksifikasyon süreçleri için gereklidir. Ayrıca cilt sağlığını ve genç görünmemize yardımcı olur ve leke problemini azaltır.

 

Kemik suyundaki amino asitler aynı zamanda bağırsak  üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Daha sağlıklı bir bağırsak bariyeri oluşturarak sivilce, seboreik dermatit , rosacea ve egzama gibi hastalıkların iyileşme sürecinde alınması doğru olur.

 

Kendi tarifinizi yapın !

 

Ülkemizin güzel meralarında yetiştirilen hayvanlardan arta kalan kemikleri bir tencereye koyun, saf suyla üstünü örtün, kemiklerden mineralleri çıkarmak için sirke ekleyin, tercih ettiğiniz sebzeleri ekleyin ve kapalı bir şekilde yaklaşık 6- 24 saat hafifçe kaynatın.

Cildiniz ,eklemleriniz, sindirim sistemi ve kemik sağlığınızı destekleyen nefis bir tarif istiyorsanız, bu eski besleyici sıvı tam size göre….